Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

15 lat Stowarzyszenia Rozwoju Oświaty Gminy Boguchwała

15 lat Stowarzyszenia Rozwoju Oświaty Gminy Boguchwała

 

W czerwcu b.r. Stowarzyszenie Rozwoju Oświaty Gminy Boguchwała obchodziło jubileusz 15 lat działalności. Z tej okazji 16 czerwca odbyła się uroczystość z udziałem zarządu oraz członków SROGB, wszystkich pracowników, a także zaproszonych gości – Burmistrza Boguchwały Pana Wiesława Kąkola, Dyrektorów szkół, w których funkcjonują przedszkola prowadzone przez stowarzyszenie. Były gratulacje, kwiaty, podziękowania składane na ręce Prezesa Pana Leszka Kalandyka.

Stowarzyszenie Rozwoju Oświaty Gminy Boguchwała rozpoczęło działalność 10 czerwca 2008 roku. Zostało założone z inicjatywy ówczesnego  burmistrza Pana Wiesława Dronki, Pana Bogdana Dziedzica – ówczesnego przewodniczącego Rady Gminy i Pana  Leszka Kalandyka wraz z przedstawicielami radnych oraz przedstawicielami szkół i rodziców. Funkcję Prezesa od początku piastuje długoletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Boguchwale – Pan Leszek Kalandyk.

Głównym celem działalności stowarzyszenia było i jest prowadzenie  przedszkoli.

W pierwszym roku istnienia stowarzyszenie prowadziło trzy 5-cio godzinne punkty przedszkolne w miejscowościach: Lutoryż, Nosówka oraz Niechobrz, do których uczęszczało 73 dzieci w wieku 3-5 lat. Z roku na rok rosło zapotrzebowanie na miejsca przedszkolne, stowarzyszenie zdobyło renomę oraz zaufanie w lokalnych społecznościach, toteż dzięki owocnej współpracy z poprzednimi i obecnymi władzami gminy na czele z Burmistrzem Wiesławem Kąkolem, a także dyrektorami szkół otwierano kolejne oddziały przedszkolne.

Obecnie funkcjonuje 30 oddziałów w 10 szkołach podstawowych na terenie Gminy Boguchwała, do których uczęszcza ok 700 dzieci w wieku 2,5-6 lat. Posiłki przygotowywane są w 3 kuchniach: Boguchwale, Zgłobniu i Nosówce skąd w formie cateringu dostarczane są do poszczególnych przedszkoli. Zadania realizuje 92 zatrudnione osoby w tym nauczyciele, pomoce nauczyciela, pracownicy kuchni oraz administracji.

 

Stowarzyszenie jest inicjatorem i organizatorem różnych imprez kulturalno-sportowych takich tak: Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej ,,Rozśpiewane Promyczki” w Lutoryżu, Spartakiada Przedszkolna w Niechobrzu nr 1, Gminny konkurs recytatorski ,,Wiersze znane i nieznane” w Mogielnicy, a dzieci 5-6 letnie, które uczą się gry w szachy w ramach zajęć przedszkolnych, w czerwcu 2021r. wzięły udział w I Przedszkolnym Turnieju Szachowym w Woli Zgłobieńskiej.

 

Ważnym obszarem 15-letniej działalności Stowarzyszenia było także prowadzenie projektów finansowanych ze środków publicznych oraz Unii Europejskiej skierowanych do dzieci przedszkolnych, szkolnych oraz mieszkańców naszej gminy w formie zajęć dodatkowych, szkoleń, warsztatów. Dzięki otrzymanym dotacjom z POKL tworzono kolejne miejsca wychowania przedszkolnego oraz wyposażano sale.

 

W ramach realizacji projektów pozyskaliśmy łączną kwotę w wysokości  2 124 015,84 zł.

Na dzień dzisiejszy Stowarzyszenie to jedna z większych, prężnie działających i rozwijających się firm w Gminie Boguchwała.

Data dodania: 2023-06-20 20:23:07
Data edycji: 2023-06-20 20:23:34
Ilość wyświetleń: 518
Bądź z nami
Aktualności i informacje